Objevujte

Vinohradská

kaple

Loading
Přidat do oblíbených

Memento hrůz třicetileté války

Pokud se v Chomutově z náměstí 1. máje vydáte vzhůru Mosteckou ulicí kolem reprezentativní historické budovy chomutovského gymnázia, dojdete až k Vinohradské kapli (tento název vychází z místního názvu čtvrti Zadní Vinohrady) zasvěcené Panně Marii. Postavena byla na konci sedmnáctého století z pozůstalosti městských radních umučených švédskými vojáky v Annabergu.

Na konci třicetileté války v Chomutově městě opakovaně tábořily oddíly švédské i císařské armády. Měšťané museli ubytované vojáky živit a navíc jim platit vysoké kontribuce. Švédští vojáci v té době odvedli dva městské radní, punčocháře Michaela Kreisigera a řezníka Schnabela, do svého tábora u saského Annabergu. Za jejich propuštění údajně požadovali výkupné ve výši 1 500 tolarů, které však zchudlé město nedokázalo uhradit. Oba radní proto byli umučeni. Z peněz získaných prodejem jejich pozůstalosti postavena tato kaple.

Na jejím vrcholu stojí socha archanděla Michaela a nad jejím vchodem se vchodem nachází kartuše s vyobrazením punčochy a dvojice seker, které byly znaky cechů unesených radních. V klenutém interiéru s výklenky v bočních zdech se dochoval původní oltář, kropenka i pokladnička.

U kaple stávalo památkově chráněné sousoší Piety z roku 1725, které bylo v roce 1977 přesunuto ke hřbitovu v Horní Vsi, kam se také můžete vydat při svých toulkách po sakrálních památkách.

Scroll to Top