Objevujte

Hrady a zámky

v okolí Chomutova

Jste-li milovníci starých časů a při vašich výletech vám neunikne jediný hrad nebo zámek, tak na Chomutovsku jste správně. Okolí Chomutova totiž tajemnými i romantickými hrady a zámky doslova překypuje.

Loading
Přidat do oblíbených

Hasištejn

Hrad Hasištejn se rozkládá na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka. Je jedním z nejstarších hradů severozápadních Čech. Mohutný gotický hrad byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století pro krále Jana Lucemburského a byl rodištěm a sídlem významného aristokrata a humanisty Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Přístupná je restaurace a rozhledna. Koná se zde řada kulturních akcí.

Adresa: obec Místo
Telefon: +420 474 65 12 75
E-mail: info@hasistejn.cz
Web: www.hasistejn.cz

Kadaňský hrad

Tento gotický hrad byl postaven na konci 13. století jako přemyslovský hrad s obytným palácem na skále nad řekou Ohří, který byl součástí městského opevnění. V této době hrad sloužil i jako trvalé sídlo purkrabímu. Nyní je Kadaňský hrad chráněn jako kulturní památka České republiky, Navštívit zde můžete galerii Josefa Lieslera nebo knihovnu s internetovou kavárnou, obřadní síň nebo muzeum věnující se dějinám hradu.

Adresa: Tyršova 139, 432 01 Kadaň
Telefon: + 420 474 319 55, +420 725 763 497
E-mail: infocentrum@mesto-kadan.cz
Web: mesto-kadan.cz

Horní hrad

Horní hrad neboli Hauenštejn je hrad a následně zámek, jehož počátky sahají do 13. století. Leží u obce Stráž nad Ohří. Z Chomutova se k němu dostanete po cca 35 kilometrech po silnici I/13 směr na Karlovy Vary. Romantický hrad nabízí vyhlídku z gotické věže, hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení, rytířský sál s neogotickými okny a jižní terasou, Trofejní sál, sál s rodokmenem rodu Longueval–Buquoy, zámecký vrch s kaplí. V okolí se rozprostírá rozsáhlé arboretum s botanickou zahradou.

Adresa: Horní Hrad 1, obec Krásný Les, 363 01 Ostrov
Telefon: +420 774 055 529
E-mail: hradni.celadka@hornihrad.cz
Web: hornihrad.cz

Šumburk

Hrad Šumburk (též Šumná, německy Schönburg) je zřícenina hradu u Klášterce nad Ohří. Nachází se asi tři kilometry západně od města na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce okolo 540 metrů. Gotický hrad byl založen v první polovině patnáctého století pány ze Šumburka. Později se v jeho držení vystřídali kromě jiných páni z Illburka a Fictumové. Ve druhé polovině šestnáctého století na něm však majitelé nesídlili, a chátrající hrad již nebyl po velkém požáru opraven. Ke hradu patřil také hospodářský dvůr, u kterého se postupně rozrostla zaniklá osada Šumná. Od roku 1963 je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka.

Lestkov

Lestkov (německy Egerberg), jehož jméno je odvozeno od německého pojmenování řeky Ohře, se nachází nad stejnojmennou obcí u Klášterce nad Ohří. Prvním majitelem hradu, který se po něm nesporně psal, byl až v r. 1317. Vilém z Egerberku, přítel krále Jana Lucemburského, kterého provázel na všech jeho výpravách. K hradu vede strmá náročná cesta, ale každý návštěvník bude odměněn překrásnými výhledy do kraje, kdy bude mít jako na dlani nejen řeku Ohři, ale i protilehlý hrad Šumburk. Hrad je od roku 2010 v soukromém vlastnictví a jeho majitel se s nadšením snaží krásy hradu zachovat i pro budoucí generace. Hrad je však volně přístupný návštěvníkům.

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek Klášterec nad Ohří
je původně renesanční zámek rodu Fictumů upravený ve stylu anglické pseudogotiky. Umístěný je v meandru řeky Ohře v rozlehlém anglickém parku s mnoha vzácnými dřevinami, barokními sochami Jana Brokoffa a sallou terrenou. Na park navazuje lázeňská promenáda, která návštěvníka přivede do areálu lázní Evženie. V zámku se nachází muzeum českého a orientálního porcelánu a expozice minerálů, pořádají se výstavy a koncerty vážné hudby. V celém areálu se pořádají tradiční kulturně společenské akce jako jsou Klášterecké hudební prameny či sochařská sympozia. Zámek je otevřen celoročně.

Adresa: Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
Telefon: +420 474 375 436
E-mail: info@zamek-klasterec.cz
Web: kultura.klasterec.cz

Zámek Červený hrádek

Barokní zámek Červený Hrádek stojí na místě původního středověkého gotického hradu Borek nad městem Jirkov. Zámek a jeho nádvoří je vyzdoben díly slavného barokního sochaře Jana Brokoffa. Na zámku se dokonce narodil jeho syn – neméně slavný sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Od roku 1996 je zámek majetkem města Jirkova. V roce 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu. Na zámku si můžete projít klasický prohlídkový okruh nebo navštívit technické muzeum či pohádkový svět.

Adresa: Červený Hrádek 1, 431 11 Jirkov
Telefon: +420 474 684 560
E-mail: recepce@zamek-jirkov.cz
Web: www.zamek-cerveny-hradek.cz

Zámek Jezeří

Legendární zámek Jezeří leží u obce Horní Jiřetín na okraji uhelných dolů. Původně středověký hrad Eisenberk byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Získal ho rod Lobkoviců a vlastnil ho až do roku 1949. Na přelomu 17. a 18. století byl přestavěn do své raně barokní podoby. Zámek se postupně obnovuje a zčásti je přístupný veřejnosti.

Adresa: Horní Jiřetín 1, 435 43
Telefon: +420 602 626 430
+420 724 326 031
E-mail: jezeri@npu.cz
Web: zamek-jezeri.cz

Scroll to Top