Objevujte

Sochy a mozaiky

Jaroslava Bejčka

Loading
Přidat do oblíbených

Krása skleněné mozaiky i věčný boj

Dílo akademického sochaře Jaroslava Bejčka je světově uznáváno. Narodil se v roce 1926 v Louce u Litvínova a zemřel v roce 1986 v Ústí nad Labem.  Sochy i mozaiky od Jaroslava Bejčka byly umístěny především v severočeských městech, avšak vystavoval v Japonsku i ve Francii. Studie výtvarného umění mimo jiné navštěvoval v Číně v Pekingu. Odtud si také odvedl svoji manželku Li Ki Sun Bejčkovou, která i po jeho smrti propagovala jeho dílo především v zahraničí.

Chomutov se může pochlubit několika jeho díly. Bronzové sousoší Věčný boj, ač vzniklo na počátku osmdesátých let 20. století, se také zařadilo mezi stěhovavá díla. Je zde zobrazena ležící lidská postava, na kterou dopadá štíhlá kočkovitá šelma. Až do roku 1992 byla socha osazena na pískovcovém sloupu na pěší zóně za dnešním obchodním domem Chomutovka. Když došlo k několikerému poškození a odlomení bronzové sochy, byla  uložena ve skladu technických služeb. Po úpravě zadního traktu staré radnice čp. 155 a čp. 99 byla tato hodnotná plastika umístěna v roce 1993 do vnitřního atria, kde je nyní dostatečně chráněna. Sousoší je viditelné okny chodeb a ovládá prostor vnitřního historického atria.

Dále při toulkách Chomutovem můžete objevit i jeho mozaiky. Na Palackého ulici se v přízemí domů nachází rozměrný nástěnný reliéf Otisky vesmíru ze 70. let 20. století. V téže době v okolí domu služeb Luna vytvořil též dvě kruhové skleněné mozaiky.

Scroll to Top