Objevujte

Moderní

architektura

Historické památky jsou fajn, ale i architektura pár let stará má rozhodně fanouškům oceli a betonu co nabídnout a v Chomutově to platí dvojnásob.  V éře socialismu došlo k celkem razantním výstavbám, které mu vtiskly dost charakteristický vzhled.

Loading
Přidat do oblíbených

Armabeton

Siluetu města tak netvoří jen vypínající se špičky městské či hvězdářské věže, ale i například jen pár kroků od nich vzdálená sedmnáctipatrová stavba bývalého hotelu Armabeton ze 70. let 20. století, která se svými 71 metry výšky stále figuruje v žebříčku nejvyšších staveb České republiky.

Navrhli ji Ing. arch. Vratislav Štelzig a akademický architekt František Machač.

Chomutov
brutalistní

Experimenty

Ze stejné doby pochází další architektonický unikát, brutalistní trojice bytových domů, známá pod názvem Experimenty, od architekta Rudolfa Bergera vycházející ze stavby Unité d’habitation ve francouzském Marseille od Le Corbusiera.

Areál zadní Vinohrady

V novém miléniu v Chomutově vznikly i další zajímavé stavby. Kruhový objezd na Palackého ulici získal v roce 2001 ocenění Stavba Ústeckého kraje. Jeho specifikem je otevřený střed, ve kterém je umístěna obchodní pasáž.

Celý nový moderní areál vyrostl v letech 2009–2012 na Zadních Vinohradech, kde kromě Aquasvěta. kina Svět a atletického a fotbalového stadionu vyrostla i stavba zimního stadionu, který získal v roce 2011 evropskou cenu European Steel Design Awards, udělovanou jednou za dva roky evropským stavbám s inovativní ocelovou konstrukcí.

Scroll to Top