Objevujte

Historické

lázeňské vily

Každý, kdo v Chomutově zavítá do Městského parku, si všimne řady výstavních historických vil, které jej lemují v Čelakovského ulici, kterým se někdy říká lázeňské s odkazem na historickou etapu chomutovských Kamencových lázní.

Loading
Přidat do oblíbených

Řada vil postavených koncem 19. století

Dnes už je těžké si to představit, ale tyto honosné vily – jak dokazují dobové fotografie – byly vystaveny na břehu jezera, které však bylo postupem času vysušeno a na jeho místě vznikl městský park.

Řada devíti vil postavených koncem 19. století navázala na obdobnou vilovou výstavbu ve velkých českých a moravských městech ovlivněných novou vídeňskou výstavbou. Vznikla tak ucelená vilová čtvrť lemující okraj městského parku, na kterou navázala pozdější vilová výstavba v dnešní ulici Politických vězňů a ve Zborovské ulici. Z těchto devíti vil, postavených převážně v historizujícím slohu, architektonicky vyčnívá puristická vila č. p. 1090 postavená původně pro chomutovského advokáta Richarda Goldmanna a jeho ženu Sally. Vila byla v roce 1938 zkonfiskována rodině Goldmannových pro její židovský původ, po roce 1945 v ní byla úřadovna ministerstva informací a později Dům pionýrů a mládeže. V roce 1977 byla vila pro špatný technický stav opuštěna a bohužel chátrá dodnes. Z ostatních vil stojí za zmínku neorenesanční vila č. p. 854, která v letech před válkou patřila chomutovskému starostovi JUDr. Ernstu Storchovi

Scroll to Top