Navštivte

Městský

park

Unavilo vás běhání po chomutovských památkách? Potřebujete si vyčistit hlavu po náročném pracovním dni? Potřebuje se vás čtyřnohý miláček někde vyřádit? Tak to by vaše kroky měly zamířit do Městského parku.

Loading
Přidat do oblíbených

Největší a nejstarší chomutovský park

Na mapách sice nese název Sady československé armády, k čemuž odkazuje i socha vojáka při jednom ze vstupů do parku, ale místní mu neřeknou jinak než právě Městský park.

Tento největší a nejstarší chomutovský park se rozkládá nedaleko historického centra a vznikl na místě zvaném Staré jezero, na jehož břehu byly vybudovány výstavní lázeňské vily, které dnes lemují ulici Čelakovského. Jeho úpravy byly zahájeny již v roce 1833 výstavbou střelnice, která byla o pět let později doplněna parkovou procházkovou cestou. Největší díl parku byl založen z rozhodnutí rady města roku 1868, kdy byly neproduktivní bažiny a neúrodná půda přeměněny v městský park. Jeho dokončení proběhlo při úpravách po Průmyslové zemské výstavě v roce 1913. Měšťanská střelnice byla v letech 1905–1906 přestavěna do dnešní neorenesanční podoby divadla – dominanty na jihozápadním okraji parku.

Kam
vyrazit

Vyžití a občerstvení

V parku se nachází, jak dětské, tak psí hřiště. O občerstvení – zvlášť v horkých letních dnech – se postará výborná domácí zmrzlina ze Zmrzlinárny Drmaly (což je malá rodinná farma v blízkosti Chomutova). V létě zve park k posezení při pravidelných koncertech dechových hudeb v hudebním altánu a bývá též místem, kde se konají tradiční Chomutovské slavnosti.

Funkční květinové hodiny a rozárium

Nejzajímavější prvky parku pocházejí z předválečné doby a citlivými rekonstrukcemi jim byla vrácena zašlá krása. Jedná se o funkční květinové hodiny u jižního vstupu do parku, rozárium (růžová zahrada) s vyřezávaným altánem a zděný altán, který původně sloužil jako akvárium, což dnes připomíná kamenná mozaika v jeho dlažbě.

Scroll to Top