Objevujte

Železniční

depozitář

Loading
Přidat do oblíbených

Železniční depozitář Národního technického muzea

Jsi malý kluk nebo chlap, ve kterém pořád dřímá duše malého kluka? Připadá ti století páry kouzelné díky všem těm strojům, kterým v útrobách žhne uhlí a z komínů jim proudí kouř, saze a spršky jisker? Víš, co je Bardotka nebo Hurvínek? Tak to Železniční depozitář Národního technického muzea je pro tebe to pravé ořechové a určitě si jej v Chomutově nesmíš nechat ujít. Dostat se k němu je trochu oříšek, ale stačí sledovat značení, které vede za obchodním domem Globus k dvěma železničním rondelům, kde se ukrývá téměř stovka těch krásných železných strojů, jejichž kola spojená táhly jsou velká jako dospělý člověk.

K prohlédnutí je zde téměř stovka kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu Českých drah.

Největším lákadlem jsou parní lokomotivy, například rychlíkový „Albatros“ 498.106  s rekordní rychlostí 162 km/h, první poválečná lokomotiva 534.0301 nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Obdiv budí i salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonní vůz vyrobený Kopřivnickou vozovnou v roce 1906 pro barona Adolpha Rotschilda.

Scroll to Top